ترمووود

ترمووود چوب حرارت دیده یک فرآیند تیمار چوب است که شما می توانید نمونه های ترمووود فنلاند را در صفحه پروژه های شرکت مکس وود تماشا کنید. ترمووود با اعمال بخار آب و عملیات حرارتی باعث دوام و ماندگاری چوب می شود.در این فرآیند بسته به کیفیت چوب، مقدار و رطوبت اولیه بین 48 تا 96 ساعت به طول می انجامد.این فرآیند حرارتی را میتوان به 3 فاز تقسیم نمود:

1-فاز نخست: در ابتدا چوب ها را برش داده و به اشکال مختلف در می آورند و سپس در داخل دستگاه حرارتی قرار داده و ابتدا تا 100 درجه سانتیگراد و سپس تا 130 درجه تحت شرایط خاص، دما داده که این امر باعث خشک شدن و کاهش رطوبت چوب می گردد.

2-فاز دوم: در این مرحله چوب را همچنان تحت شرایط خاص در دمای 180 تا 220 درجه سانتیگراد قرار داده تا کلیه صمغ و رطوبت باقی مانده در چوب به حدود صفر درصد برسد. چوبهای کاج ساعت های مشخصی را در این مرحله باقی میمانند تا مرکز آن نیز به رنگ قهوه ای روشن درآید.

3-فاز سوم: درمرحله پایانی، چوب را به آرامی خنک و سرد کرده تا دمای آن به حدود 100 درجه سانتیگراد برسد. برای این فرآیند از پاشیدن آب و بخار آب برای خنک نمودن استفاده میکنند تا چوب به دمای محیط برسد و دراین مرحله چوب مقداری جذب رطوبت میکند و رطوبت نهایی آن به 4 تا 6 درصد برسد.

مراحل خدمات فنی و اجرایی مکس وود

شرکت MexWood نماینده رسمی شرکت HJT-Holz فنلاند در ایران مجموعه ای جوان و پرانرژی است که با داشتن مدیریت و پرسنلی مجرب و متخصص در زمینه چوب های ترمووود فنلاند میتواند بهترین مشاور در خصوص تهیه محصولات چوبی باشد. این مجموعه با دقتی کم نظیر و با پشتوانه چندساله در زمینه اجرای چوبهای ترمووود میتواند کمک شایانی در خصوص انتخاب و اجرای هرگونه طرحی از سوی شما مشتریان عزیز باشد.
دفتر مرکزی: سعادت آباد، علامه جنوبی، بالاتر از کوچه ۲۸ پلاک ۸۰، ساختمان علامه،طبقه۴ واحد۴
تلفن: 88567624-021

950تعداد پروژه ها
12تعداد نماینده
60تعداد عامل در تهران و شهرستان
950مشتریان راضی
ترمووود گونه کاج
ترمووود دکینگ پرتابل
ترمووود زبان گنجشک
رنگ های ترمووود
ترمووود و کاربرهای آن
 1. 1
  ترمووود چیست ؟

  ترمووود یا چوب حرارت دیده یک فرآیند تیمار چوب است .. ادامه مطلب

 2. 2
  کاربرد ترمووود چیست؟

  کاربرد اصلی چوب ترمو در انواع نماهای ساختمانی است… ادامه مطلب

 3. 3
  چگونه ترمووود مناسب انتخاب کنیم؟

  حداقل ضخامت استاندارد پروفیل در ترمووود 2 سانتی متر … ادامه مطلب

 4. 4
  مقالات و اطاعات مفید در مورد ترمووود

  برای دیدن سایر مقالات ترمووود کلیک کنید..

ترمووود بسته به کیفیت چوب اولیه و شرایط ترمو شدن آن در مقابل شرایط جوی از قبیل برف، باران، رطوبت محیطی، خشکی هوا و سرما به شدت مقاوم می باشد. به همین دلیل است که ترمووود یکی ار بهترین متریال ها جهت استفاده در شرایط از محیطی، نمای ساختمان و حتی در کف تراس و یا استخر می باشد.

 

در چه فضاهایی از ترمووود استفاده کنیم؟

کاربرد اصلی چوب ترمو در انواع نماهای ساختمانی است. فقط به این نکته توجه داشته باشید که درز 1 سانتی متر بین ترمووود و سایر متریال های مورد استفاده را رعایت کنید، چرا که چوب همیشه تغییر سایز خواهد داشت و به اصطلاح بازی می کند.

همچنین ترمووود را میتوان در فضاهای مرطوب از قبیل حمام، سرویس بهداشتی، سونا، کف دور استخر و غیره نیز از ترمووود استفاده کرد، ضمنا استفاده از چوب ترمو در آلاچیق و پرگولا نیز به دلیل خصلت چوب بودن کاملا پذیرفته می باشد.

چوب ترمو شده گونه Ash و یا Pine به دلیل پروسه Thermo قابلیت نصب و اجرا در تمامی شرایط آب و هوایی را دارا می باشند، تنها نکته قابل توجه در مورد انتخاب Thermo Ash یا Thermo Pine، مقاومت بالاتر گونه Thermo Ash و قیمت آن به نسبت Thermo Pine می باشد. در همین خصوص برای دریافت لیست قیمت محصولات و نمونه چوبها لطفا با دفتر مرکزی تماس حاصل فرمائید.

نمونه ترموود

نمونه ترموود

 

 

چگونه ترمووود مناسب را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب چوب نما، چندین نکته باید مدنظر قرار گیرد:1-ضخامت پروفیل:

حداقل ضخامت استاندارد پروفیل در ترمووود 2 سانتی متر می باشد و ضخامت کمتر از این عدد پیشنهاد نمی شود، مشخص است که بسته به طراحی ممکن است از ضخامت های بیشتر استفاده شود.

2-تراکم ترمووود:

هرچه تراکم چوب ترمو بالاتر باشد مقاومت آن بیشتر است. دقت داشته باشید که وزن چوب ترمو معمولا بسیار کمتر از چوب های معمولی می باشد خصوصا در گونه های سوزنی برگ و چوب نرم.

3-برند معتبر:

بدون شک خریداری ترمووود از برندهای معتبر جهانی آرامش خاطر خریدار را به همراه خواهد داشت.

4-تنوع پروفیل:

آیا شرکت عرضه کننده ترمووود پروفیل های مدنظر شما را برای طراحی عرضه می کند؟

هرچه محدوده عرضه محصولات توسط شرکت بیشتر باشد احتمال مرغوبیت کالا نیز می تواند بیشتر باشد.

 

 

راهنمای ترمووود

 

این راهنما توسط اعضای انجمن ترمووود فنلاند تهیه و تولید شده است. هنگامی که محصولات و روش‌های جدید تولید وارد بازارهای گوناگون می‌گردند عرضه هرچه بیشتر اطلاعات مربوط به تولید و فرآیند آن بسیار حائز اهمیت است تا بتوان سطح دانش مربوطه را تا حد ممکن ارتقاء بخشیده و حفظ نمود. بنابراین امیدواریم که این مطالب به عنوان یک منبع خوب اطلاعاتی جهت استفاده معماران، طراحان و مهندسین و مصرف‌کنندگان نهایی در صنایع مرتبط قرار گیرد.

هدف این مکتوب ارائه یک تلفیق مناسب بین مواد نظری، نتایج آزمایشگاهی، اطلاعات حاصل از آزمایش‌های میدانی و سرانجام توصیۀ عملی برای کار با محصول موردنظر می‌باشد. نتایج بدست آمده، از طیف‌ گسترده‌ای از منابع که اغلب آنها مؤسسات تحقیقاتی یا پایگاه دانشگاهی بود‌ه‌اند حاصل گردیده است. به علاوه تجربیات تولیدکنندگان صنایع را نیز شامل می‌شود. نتایج و تجربیات ارائه شده در این مجموعه را باید تنها به عنوان یک راهنما استفاده کرد و ممکن است با توجه به تحقیقات دامنه‌دار دستخوش تغییراتی نیز گردد.

یکی از مسئولیتهای انجمن ترمووود فنلاند به روز درآوردن این راهنما به طور منظم می‌باشد. همچنانکه دست‌آوردها و تجربیات جدید حاصل می‌شوند، ویرایش‌های جدیدی با تجدیدنظرهای لازم به چاپ می‌رسند.

نام ترمووود یک علامت تجاری ثبت شده است و فقط به وسیله اعضای انجمن ترمووود فنلاند مورد استفاده قرار می گیرد.

ما امیدواریم که خوانندگان این راهنما‌، آن را آموزنده و مفید بیابند.

 

فهرست مطالب

فصل 1 – معرفی

     1-1- پیشینه

     1-2- فرایند ترمووود به طور خلاصه

     1-3- رده بندی استاندارد تیمار ترمووود

فصل 2 مواد اولیه

     2-1- عوامل موثر بر کیفیت چوب تیمار شده توسط حرارت

     2-2- گونه­های چوب

فصل 3 فرایند ترمووود

     3-1- تجهیزات

     3-2- فازها

     3-3- انرژی

     3-4- مسائل زیست محیطی

فصل 4- خواص ترمووود

     4-1- تغییرات شیمیایی

     4-2- تغییرات فیزیکی

      4-2-1- دانسیته

      4-2-2- استحکام

      4-2-3- رطوبت تعادل چوب

      4-2-4- همکشیدگی و واکشیدگی ناشی از رطوبت

      4-2-5- قابلیت نفوذپذیری

      4-2-6- هدایت گرمایی

      4-2-7- ایمنی در برابر آتش

      4-2-8- دوام طبیعی

      4-2-9- مقاومت در برابر حشرات

      4-2-10- مقاومت در برابر هوازدگی

      4-2-11- رنگ

      4-2-12- نشر وخروج برخی ترکیبات

فصل 5- کار با ترمووود در کارخانجات صنعتی

     5-1- عمومی

     5-2- اره کاری

     5-3- رنده کاری

     5-4- تراشکاری

     5-5- سنباده کاری

     5-6- چسب کاری و اتصالات صنعتی

     5-7 تیمار صنعتی سطح چوب

     5-8- محافظت در برابر آتش

     5-9- حمل و ذخیره ترمووود

     5-9-1- عمومی

     5-9-2- حمل پسماند ها و دور ریختنی ها

     5-10- ایمنی و بهداشت

فصل 6- سوالات به کرات مطرح شده و پاسخ آنها

منابع

 

 1- معرفی

1-1– پیشینه

قرن‌ها است که ثابت گردیده است حرارت دادن چوب در دماهای بالا، آن را برای استفاده در فضای بیرونی مقاوم‌تر می‌کند. حتی وایکینگ‌ها این روش را در سازه‌های بیرونی مانند حفاظ ها استفاده می‌کردند.

تیمار حرارتی چوب در دهه 1930 در آلمان و سپس در 1940 در ایالات متحده بطور علمی مورد مطالعه قرار گرفت. در دهه 1990 تحقیقاتی گسترده در فنلاند، فرانسه و هلند صورت پذیرفت. عمیق ترین و جامع ترین کار پژوهشی راVTT ( انجمن ترمووود فنلاند) به اجرا درآورد. تحقیق عملی برجسته ای را نیزYTI (بنیاد تکنولوژی محیطی) انجام داد.

ترمووود با استفاده از روشی که توسط VTT پدید آمده تولید می گردد. چوب را ضمن اینکه با بخار محافظت می کند تا درجه 180 درجه سلسیوس حرارت می دهند. بخار علاوه بر نقش حفاظتی، بر تغییرات شیمیایی حاصله بر چوب تأثیر می گذارد. در نتیجه تیمار، ترمووود دوستدار محیط زیست به وجود می آید. در این فرایند رنگ چوب تیره شده و در شرایط متغییر رطوبتی باثبات­تر از چوب معمولی می گردد و خاصیت عایق حرارتی آن نیز بهبود می یابد. اگر تیمار در حرارتهای بالاتر اجرا شود چوب در مقابل پوسیدگی نیز مقاوم می گردد. اگرچه کاهش کمی در مقاومت خمشی را به همراه دارد.

1-2- فرایند ترمووود به طور خلاصه

فرایند تیمار حرارتی چوب در مقیاس صنعتی را انجمن ترمووود فنلاند( (VTTبا همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند بوجود آورده است. مجوز فرآیند ترمووود به اعضای انجمن ترمووود فنلاند اعطاء شده است.

فرایند ترمووود را می توان به سه فاز اصلی تقسیم کرد:

– فاز 1: افزایش دما و خشک کردن در دمای بالا

با استفاده از حرارت و بخار، دمای کوره به سرعت افزایش یافته تا به سطح 100 درجه سانتی گراد برسد. پس از آن حرارت بطور موزون فزونی یافته تا به میزان 130 درجه سانتی گراد برسد. در طی این مدت خشک شدن در دمای بالا رخ می دهد و رطوبت موجود در چوب تقریباً به حد صفر تنزل می یابد.

– فاز 2: تیمار حرارتی

وقتی خشک شدن در دمای بالا اتفاق می افتد حرارت داخل کوره به میزان معینی افزایش می­یابد. وقتی که دما به سطح هدف رسید دما بسته به کاربرد و مصرف نهایی به مدت معینی ثابت می ماند.

– فاز 3: خنک کردن و تنظیم رطوبت

مرحله نهایی کاستن حرارت با استفاده از سیستم های اسپری آب می باشد. هنگامی که دما به میزان معینی رسید، رطوبت دهی مجدد اتفاق می افتد تا میزان رطوبت چوب را به سطح قابل استفاده‌ یعنی 7-4% برساند.

فاز سه ترمووود

فاز سه ترمووود

1-3- رده بندی استاندارد تیمار ترمووود

دو رده بندی استاندارد برای تیمار ترمووود موجود است: ترمو– اس و ترمو– دی.

ترمو اس( (Thermo-S

S مخفف­ کلمه Stability به معنای ثبات می باشد. در این تیمار ثبات ابعاد به عنوان کلیدی­ترین خاصیّت محصولات در کاربردهای نهایی است. متوسط همکشیدگی و واکشیدگی مماسی ناشی از رطوبت چوب تیمار شده در رده ترمو– اس %8-6 می باشد. ترمووود رده ترمو– اس بر طبق استاندارد EN 113 در گروه نسبتاً بادوام قرار می گیرد که مقاومت طبیعی آن در برابر پوسیدگی شرایط لازم کلاس 3 را تامین می کند.

کاربردهای پیشنهادی برای چوب تیمار شده رده ترمو – اس
پهن برگ­ها سوزنی برگ­ها
– دکوراسیون

– اثاثه ثابت

– مبلمان

– کف پوش

– سازه سونا

– وسایل ومبلمان باغی

– اجزاء ساختمانی

– تزئینات در شرایط خشک

– اثاثه ثابت در شرایط خشک

– مبلمان

– وسایل ومبلمان باغی

– نیمکت سونا

– در و پنجره

 

ترمودی(( Thermo-D

Dمخفف کلمه Durability به معنای دوام می باشد. دراین تیمار دوام طبیعی به عنوان کلیدی­ترین خاصیّت محصولات در کاربردهای نهایی است.

متوسط همکشیدگی و واکشیدگی مماسی ناشی از رطوبت چوب تیمار شده در رده ترمو–دی %6-5 می­باشد. ترمووود رده ترمو–دی بر طبق استاندارد EN 113 در گروه با دوام قرار می گیرد که دوام طبیعی آن در برابر پوسیدگی شرایط لازم کلاس 2 را تامین می کند.

کاربردهای پیشنهادی برای چوب تیمار شده رده ترمو-دی

چوب پهن­برگ ترمو-دی چوب سوزنی­برگ ترمو-دی
کاربردهای نهایی مانند ترمو–اس.

اگر رنگ تیره تر مطلوب باشد باید از ترمو-دی

استفاده شود.

– نمای ساختمان

– درهای بیرونی

– در کرکره ای

– سازه های زیست محیطی

– اثاثه سونا و حمام

– کف پوش

– وسایل و مبلمان باغی

 

تأثیرات فرآیند ترمووود بر خواص چوب بر اساس رده بندی تیمار سوزنی برگ­ها (کاج و نوئل)

 

ترمو-دی ترمو-اس
212 درجه 190 درجه درجه حرارت تیمار
++ + مقاومت در برابر هوازدگی
++ + ثبات ابعاد
بدون تغییر مقاومت خمشی
++ + تیرگی رنگ

 

پهن برگ­ها (توس و صنوبر)

 

ترمو-دی ترمو-اس
200 درجه 185 درجه درجه حرارت تیمار
+ بدون تغییر مقاومت در برابر هوازدگی
+ + ثبات ابعاد
بدون تغییر مقاومت خمشی
++ + تیرگی رنگ

 

 

2– مواد اولیه

2-1– عوامل موثر بر کیفیت چوب تیمار شده توسط حرارت

کیفیت مواد اولیه دارای تأثیر قابل ملاحظه بر کیفیت نهایی محصول چوبی تیمار شده می باشد.

در اصل همه گونه­های چوب قابل تیمار توسط حرارت می باشند، اما پارامترهای مورد استفاده در این فرایند را باید برای هر گونه چوب بطور جداگانه بهینه سازی کرد.

2-2- گونه­های چوب

در فنلاند،گونه­های مورد مصرف ­تیمار حرارتی ­شامل ­کاج اسکاتPinus sylvestris) )، نوئل (Picea abies)، توس (Betula pendula)، صنوبر (Populus tremula) هستند. به علاوه تجربیاتی نیز در مورد تیمار کاج رادیاتا(Pinus radiata)، زبان گنجشک(Fraxinus excelsior)، لاریکس ((Larix sibirica، توسکا (Alnus glutinosa)، راش (Fagus silvatica) و اکالیپتوس بدست آمده است.

 

3– فرایند ترمووود

3-1- تجهیزات

در فرایند حرارتی، آب، بخار، و درجه حرارت بالا مورد استفاده قرار می گیرند. تجهیزات تیمار حرارتی از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. علاوه بر این، تجهیزات مورد استفاده باید مولد بخار جهت تولید بخار مورد نیاز فرایند باشد.

3-2- فازها

 فاز خشک کردن (Drying):

خشک کردن، بیشترین زمان را در فرایند حرارتی به خود اختصاص می دهد. در طی این فاز، و پیش از آنکه فاز تیمار حرارتی آغاز شود موجودی رطوبت چوب تا مرز تقریبی صفر کاهش می یابد. مدت زمان فاز خشک کردن بستگی به محتوی رطوبت اولیه چوب، گونه چوب، و ضخامت الوار دارد. از آنجایی که در درجه حرارت بالا چوب خاصیت الاستیک پیدا می کند، مقاومت آن در برابر تغییر شکل بیشتر از زمانی است که در کوره های سنتی خشک می گردد.

 فاز تیمار حرارتی :(Heat Treatment)  

تیمار حرارتی در یک محفظه بسته که درجه حرارت در آن بین 215-185 درجه سلسیوس بسته به سطح فرایند افزایش می یابد انجام می گیرد. فاز عملیات حرارتی بلافاصله پس از فاز خشک کردن در دمای بالا شروع می شود. بخار آب در طی خشک کردن و تیمار حرارتی به عنوان گاز محافظ استفاده می گردد. گاز محافظ مانع از سوختن چوب شده و بر تغییرات شیمیایی بوجود آمده در چوب تأثیر می گذارد. این فاز 3-2 ساعت به طول می انجامد.

 فاز متعادل­سازی(Conditioning) :

متعادل­سازی پس از تیمار حرارتی صورت می گیرد. در این فاز چوب پس از عملیات حرارتی به شیوه کنترل شده­ای خنک می گردد. در این مرحله باید مراقب بود که به علت اختلاف دمای زیاد بین چوب و هوای خارج ترک حاصل نشود. همچنین، باید دوباره چوب را نمناک کرد تا به سطح مناسب رطوبتی برای مصرف نهایی برسد. سطح نهایی رطوبت چوب تأثیر مهمی بر خواص کاربردی آن دارد زیرا کار کردن با چوب بسیار خشک مشکل است. پس از بهینه سازی، رطوبت نهایی چوب باید بین 7-5 درصد باشد. فاز متعادل­سازی، بسته به درجه حرارت تیمار و نوع الوار بین 15-5 ساعت به درازا می کشد.

3-3- انرژی

جهت خشک کردن چوب عمدتا نیاز به انرژی می باشد که %80 انرژی گرمایی را به خود اختصاص می دهد. کل انرژی مورد نیاز فقط %25 بیشتر از فرایند خشک کردن معمولی الوار است. تجهیزات الکتریکی آن نیز، همانند تجهیزات خشک کردن معمولی الوار می باشد.

3-4- مسائل زیست محیطی

چون در این فرایند نیاز به مواد شیمیایی نمی باشد و فقط آب و گرما استفاده می گردد، فرایند ترووود دوستدار محیط زیست تلقی می شود.

در طی فرایند ترمووود پساب قابل ملاحظه­ای بوجود نمی­آید. اجزاء جامد پساب حاصله در یک حوضچه رسوب جدا می گردند و مابقی فرآوری می شوند.

 

 

4- خواص ترمووود

4-1- تغییرات شیمیایی

اجزاء اصلی چوب (سلولز، همی سلولز و لیگنین) تحت حرارت به شیوه­های متفاوت تحلیل می­روند. سلولز و لیگنین آرامتر و در دماهای بالاتر از همی سلولزها تخریب می گردند. مواد استخراجی چوب آسان­تر تحلیل رفته و در طی تیمار حرارتی به شکل بخار از چوب خارج می شوند. انجمن ترمووود فنلاند را به عنوان ماده جایگزین استخوان در کلینیک جراحی بیمارستان دانشگاهی در تورکو مورد آزمایش قرار داده و آزمایشات مقدماتی نتایج خوبی را نشان داده است. چوب توس تیمار حرارتی شده خواصی مشابه استخوان داشته است. ترمووود استریل بوده و هیچ ماده سمی در آن یافت نشده است.

4-2- تغییرات فیزیکی

4-2-1- دانسیته

ترمووود در مقایسه با چوب تیمار نشده دارای دانسیته پایین تری است. این تفاوت عمدتا به دلیل تغییراتی است که حین تیمار در وزن نمونه رخ می دهد و چوب مقداری از وزنش را از دست می دهد.

 

4-2-2- استحکام

استحکام چوب عموما با دانسیته دارای ارتباط قوی می باشد و دانسیته ترمووود پس از تیمار اندکی کمتر می شود. بنابراین، مشخصا ترمووود در برخی موارد مقدار استحکام کمتری دارد. اما نسبت وزن به حجم عملاً تغییر نمی کند. استحکام چوب به میزان رطوبت و مقدار رطوبت نسبی آن زیر نقطه اشباع الیاف نیز بسیار وابسته است. ترمووود از رطوبت تعادل پایین تری برخوردار است.

4-2-3- رطوبت تعادل چوب

تیمار حرارتی چوب رطوبت تعادل آن­را کاهش می دهد. چوب تیمار شده با چوب نرمال تیمار نشده در رطوبت­های نسبتاً متفاوت با یکدیگر مقایسه شدند.

تیمار حرارتی رطوبت تعادل چوب را به طور آشکار می کاهد، و در دماهای بالا (220 درجه سانتی­گراد) رطوبت تعادل در حدود نصف چوب تیمار نشده است.

4-2-4- همکشیدگی و واکشیدگی ناشی از رطوبت

تیمار حرارتی واکشیدگی مماسی و شعاعی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. طبق آزمایشات انجمن ترمووود فنلاند، چوب تیمار حرارتی شده با پوشش و بدون پوشش شکل خود را حفظ می­کند اما چوبهای تیمار شده به روش شیمیایی و چوب تیمار نشده دچار انحنا و اعوجاج می­شوند.

چوب تیمار حرارتی شده برخلاف الوار معمولی دارای ویژگی تنش خشک شدن نمی باشد. این مزیت آشکار هنگامی دیده می شود که بطور مثال چوب را برش داده و از آن محصولات درودگری تولیدکنید. به علاوه، همکشیدگی و واکشیدگی چوب بسیار کم می باشد.

4-2-5- قابلیت نفوذپذیری

این مشخصه بطور مثال در پنجره ها اهمیت دارد. در مدت زمانی کوتاه، نفوذپذیری آب توسط چوب نوئل تیمار حرارتی شده 30-20 درصد کمتر از نوئل خشک شده درکوره معمولی است.

4-2-6- هدایت گرمایی

آزمایشات نشان داده اند که هدایت گرمایی چوب تیمار شده در مقایسه با سوزنی برگان عادی تیمار نشده بین 25%-20 کاهش می یابد.

4-2-7- ایمنی در برابر آتش

ترمووود از نظر ایمنی در برابر آتش تفاوت برجسته ای با چوب معمولی ندارد. ترمووود در کلاس آتش Dجای دارد.

4-2-8- دوام طبیعی

نتایج نشان­دهنده مقاومت به پوسیدگی قابل توجه چوب تیمار حرارتی شده به ویژه در برابر قارچ مولد پوسیدگی قهوه­ای می باشد.

بر اساس نتایج آزمایشات میدانی(استانداردEN 252)، پیشنهاد می شود که از ترمووود در مصارف عمقی زمین که کارایی سازه­ای مورد نیاز است استفاده نشود.

4-2-9- مقاومت در برابر حشرات

آزمایش ها نشان دادند که ترووود به سوسک شایع مبل (آنوبیوم پونکتاتوم)، سوسک آردی چوب (لیکتوس برونوس) و سوسک های شاخک دراز مقاوم است.

4-2-10– مقاومت در برابر هوازدگی

ترمووود هم مانند اغلب مواد طبیعی قادر به مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش نمی­باشد. در نتیجه طی یک دوره زمانی که در معرض مستقیم نور خورشید قرار­گرفت از رنگ قهوه­ای اولیه به رنگ هوازده خاکستری تغییر حاصل می­کند. رنگ اولیه ترووود را می­توان از طریق محافظ­های رنگدانه­دار یا محافظ UV حفظ نمود. از تأثیرات نور آفتاب (اشعه ماوراء بنفش) به سادگی می توان نتیجه گرفت که با تیمار سطح حاوی رنگدانه، ترمووود در رابطه با نوسانات سطحی در تراز خوبی قرار می گیرد. بنابراین تیمار سطح بسیار توصیه می شود. نتایج نشان می­دهند که بهترین سیستم پوششی برای ترمووود شامل روغن آستری و تاپ کوت آلکیدی پایه شیمیایی یا آکریلیک پایه آبی می باشد.

4-2-11- رنگ ترمووود

رنگ ترمووود تحت تأثیر دما و زمان تیمار می باشد. هر چه دما بالاتر بود نمود آن تیره تر است. عکس ذیل رنگهای سطوح چوبی تیمار شده در دماهای گوناگون را نشان می دهد.

رنگ چوب های ترمووود

رنگ چوب های ترمووود

شکل: رنگ کاج تیمار حرارتی شده. دمای تیمار از 120 تا 220 درجه سلسیوس در فواصل 20 درجه سلسیوس (عکس: VTT )

 

4-2-12- نشر وخروج برخی ترکیبات

بوی دود مانند چوب تیمار حرارتی شده بیشتر حاصل از فورفورال است. به مرور زمان، این بو ناپدید شده و هنگامی که تیمار سطح انجام شود بو از بین می رود.

 

 

 

5- کار با ترمووود در کارخانه های صنعتی

5-1- عمومی

اصولا، حمل ترمووود در مقایسه با حمل سوزنی برگان خشک شده در کوره معمولی نیاز به دقت بیشتر دارد، و هنگام عملیات فرآوری، در معرض صدمات مکانیکی بیشتری است. در این مورد مراحل مشابه حمل چوب پهن­برگان توصیه می گردد. و نیز استفاده از ابزارهای تیز حین کار با ترمووود بسیار توصیه می شود. همانند کار با کلیه چوبها، تنظیم پیشاپیش میزان رطوبت در رابطه با رطوبت نسبی سایت ها نتایج را بهبود می بخشد.

5-2- اره کاری

تنش های داخلی چوب طی فرایند مناسب تیمار حرارتی آزاد می شوند و بنابر این پس از برش تغییر شکل بوجود نمی­آید.به علت عدم وجود رزین در ترمووود، نیروی مورد نیاز جهت دستگاه برش کاهش یافته و طول عمر دستگاه بطور قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

اره کاری ترمووود با اره کاری چوب تیمار نشده تفاوتی ندارد. تنها مشکلی که تاکنون با آنها مواجه شده­ایم غبار چوب حین اره کاری است. چون ترمووود خیلی خشک است، غبار چوب بسیار ریز بوده و به سرعت در محیط پخش می شود. به دلایل ذکر شده، باید توجه ویژه ای به راه اندازی یک سیستم غبارگیر مناسب مبذول داشت. سیستم مذکور بایستی به خوبی درزگیری شده و به حد کافی موثر باشد.

از آنجا که تیغه های اره دندانه درشت سبب لب پر شدن لبه های قطعات ترمووود می گردد، تیغه های دندانه ریز توصیه می شود. تیغه های دارای نوک کاربید یا نوک های مشابه طول عمر و حد فاصل تیز کردن را افزایش می دهند.

5-3- رنده کاری

در نتیجه فرایند تیمار ترمووود، تغییر ابعاد پس از تیمار محدود است. پیشنهاد می شود هنگام رنده کاری قطعات الوار که پیش از رنده کاری برش مجدد نخورده اند، غلتک تغذیه به نوعی تغییر یابد که دو چرخ باریک داشته­باشد تا بتواند در قسمت لبه های بیرونی سطح محدب قطعه در تماس باشد – به شکل زیر نگاه کنید. و یا اینکه، یک چرخ باریک مورد استفاده قرار گیرد به طوریکه سطح محدب قطعه را به طرف پایین برگردانیم. هر دو روش، شکل گیری یک سطح صاف و تخت را ممکن می سازند.

رنده کاری ترمووود

رنده کاری ترمووود

                                                                               درست                                  درست                                      غلط

شکل 5-1- غلتکهای تغذیه پیشنهادی برای جلوگیری از ترک چوبها

 جهت جلوگیری از ترک­خوردگی سطوح چوب، توصیه می­گردد پیش از ساخت پروفیل ابتدا به وسیله رنده یا اره نواری یک سطح قاعده تخت بسازید. بهترین نتایج مانند کار کردن با چوب انواع پهن­برگان با تیغه­های برش نوک کاربیدی حاصل می گردد. قطعات ترمووود در هنگام تغذیه اصطکاک کمتری ایجاد می کنند و فرایند رنده­کاری یکنواخت­تر و روان­تری را میسر می­سازد که دلیل آن فقدان رزین در چوب است. از سوی دیگر، به دلیل پایین­تر بودن میزان استحکام این نوع چوب، غلتک های تغذیه را باید روی فشارهای پایین تری تنظیم نمود تا از ترک خوردن آن جلوگیری کرد. در برخی از خطوط رنده کاری، سرعت نیز باید کاهش یابد، بطور مثال، در یک مورد از 80 متر بر دقیقه به 60 متر بر دقیقه و در مورد دیگر از 100 متر بر دقیقه به 80 متر بر دقیقه کاهش پیدا کند. اگر نسبت سرعت گردش به سرعت تغذیه خیلی بالا باشد می تواند سبب سوختگی سطح چوب شود.

فشار و سرعت غلتکها، و نیز سایر پارامترها، بسیار متکی به خط و ماشین­آلات رنده­کاری است. بنابراین، ارائه ارقام کلی میسر نیست. در رنده کاری ترمووود، برای هر ماشین رنده کاری پارامترهای جداگانه ای تنظیم می شود.

گزارشها حاکی از این است که دستگاهها (برش و سایر سطوح) پس از کار با ترمووود به علت فقدان رزین در این چوب بسیار تمیز بوده است. حتی ترمووود می تواند دستگاههای آلوده به گرد رزین از محموله های تولید قبلی را پاک کند.

جهت نیل به بهترین نتایج ممکن رنده­کاری توصیه می­شود از چوبی استفاده گردد که حتی­الامکان به موازات الیاف برش خورده باشد. افزون براین هنگامی که بهترین وجه الوار را تشخیص دهیم نتیجه رنده­کاری بهتر خواهد بود. ارتباط نزدیکی بین نوع غلتک تغذیه و فشار، جهت الیاف، کاس شدن، تیزی تیغه برش، و سرعت تغذیه وجود دارد. پس از آنکه این متغیرها به دقت هماهنگ شوند بهترین نتایج به دست خواهد آمد.

5-4- تراشکاری

انجمن ترمووود فنلاند با استفاده از دستگاه CNC آزمایشهای تراشکاری را به اجرا درآورده است. برای نیل به کیفیت سطح خوب– خصوصا در تراشکاری– تیغه­ها بایستی تیز باشند، در غیر اینصورت چوب دچار گسستگی و پارگی می شود. میزان بیشتری پارگی هنگامی که چوب عمود بر الیاف چوب تراشکاری شود مشاهده می­گردد. بزرگترین مشکل گسستگی چوب در هنگام شروع و پایان تراشکاری، وقتی که تیغه برش از چوب خارج می­شود رخ می­دهد. تراشکاری چوب تیمار حرارتی­شده شبیه کار با پهن­برگان سخت و شکننده است. بهترین نتایج هنگامی حاصل می­شود که به میزان کافی چوب پشت دستگاه برش موجود باشد. بنابراین، کار باید از قبل به دقت طراحی شود. تیغه های برش آرامتر از کار با چوبهای معمولی فرسوده می گردند.

 

5-5- سنباده کاری

کار سنباده کاری ترمووود در کل مانند کار با چوبهای تیمار­نشده است و هیچ مشکلی گزارش نشده است. در بسیاری از موارد نیازی به سنباده کاری نیست چون ترمووود دارای کیفیت سطحی خوبی پس از رنده کاری یا تراشکاری است. اندازه ذرات گرد و غبار تولید شده کوچک بوده و در طراحی سیستم غبارگیری باید مدنظر قرار گیرد. از طرف دیگر، این غبار سبک و خشک است که برای سیستم غبارگیری هیچگونه الزامات خاصی را ایجاد نمی کند. همانند کار با همه انواع گرد چوب، خطر اشتعال آن در شرایط معینی وجود دارد.

 

5-6- چسب­کاری و اتصال صنعتی

چسب­کاری

از نقطه نظر چسب کاری، نتایج کار با چوب تیمار شده در دماهای پایین تر منجمله رده کاربردهای داخلی ترمووود (ترمو-اس) بهتر است. هنگام مونتاژ، فشارهای تراکمی بالا قابل استفاده نیستند زیرا ترمووود شکننده­تر از چوب تیمار نشده می باشد.

هنگام چسب­کاری ترمووود، همواره باید از دستورالعمل­های ویژه سازنده چسب پیروی­ کرد. انجمن ترمووود فنلاند قابلیت چسبندگی چوب تیمار حرارتی شده را با چسبهای 1 و2 جزئیPVAc ، چسبهای پلی­اورتان 1 و2 جزئی (PU)، چسبهای رزورسینول­فنول­(RF) وچسبهای­ امولسیون–پلیمر-ایزوسیانات  (EPI) بررسی کرده­است.

نفوذ چسب EPI به داخل چوب تیمار حرارتی شده بالا بود که می تواند بر میزان استحکام تأثیراتی داشته باشد. چسب EPI  بطور خفیفی قلیایی است و چندین ساعت فشار سرد و طولانی می تواند نفوذ چسب را بهبود بخشد.

چسبهای MUF و RF هر دو خوب کار کردند. از نظر چسب کاری، نتایج حاصله با چوب تیمار شده در دماهای پایین­تر بهتر بوده­است.

هنگام کار با چسبهای PVAc میزان آب موجود در چسب باید به حداقل برسد. از آنجا که فرایند تیمار حرارتی ظرفیت پیوند آبی چوب را تغییر می دهد نرخ جذب چسب و آب به داخل چوب کاهش می یابد.

برخی چسبهای PVAc سبب بروز مشکلاتی می گردند که به صورت زمان خشک شدن طولانی به علت نیاز آب به نفوذ در چوب بروز می کند. چون خشک شدن چسب بستگی به جذب آب به داخل چوب دارد چسبهای پایه شیمیایی دارای زمان خشک شدن معمولی هستند.

کلیه آزمون­های انجام شده با چسبهایPU موفقیت­آمیز بوده­اند، اما باید بخاطر داشت که واکنش خشک شدن و عملکرد PU نیاز به آب دارد. آب هم از طریق چوب و هم ازطریق هوای اطراف قابل جذب است. مقدار رطوبت مورد نیاز بستگی به چسب دارد ولی اگر هم چوب و هم هوا خشک باشند احتمال چسبندگی ناموفق وجود دارد.

همواره هنگام چسب کاری ترمووود مانند چسب کاری چوب معمولی، باید به شرایط درست کار توجه داشت. این شرایط شامل دمای چوب، میزان رطوبت چوب، و تمیز بودن سطح چوب هستند.

اتصال انگشتی

تیغه های برش مجهز به نوک کاربید جهت تراشکاری انگشتان اتصالات پیشنهاد می گردد. و نیز پیشنهاد می شود که چسب به هر دو سر آغشته گردد تا اتصال محکمی را تضمین کند. از آنجاییکه کار با تیغه­های کند به آسانی منجر به لب پر شدن اتصالات انگشتی می شود، لذا تیغه­های برش تیز ضروری به نظر می­رسد. همچنین نتیجه گرفته­اند که اندکی سرعت کمتر سبب ایجاد تراشه کمتر می­شود.

آزمایشات صنعتی نشان داده­اند که به علت کاس شدن ترمووود حاصل از فرایند تیمار، رنده­کاری چوب پیش از اتصالات انگشتی نتایج بهتری به­بار آورده و سرعت تغذیه بالاتر و توقف­های کمتری را ممکن می­سازد. مضاف بر این، پیش رنده کاری، کارایی ابزار چشمی دستگاه را در خطوط برش اتوماتیک ارتقاء می دهد.

اتصالات مکانیکی

میخ کاری

برای میخ کاری ترمووود یک میخ کوب بادی پیشنهاد می گردد. جهت تنظیم میزان نفوذ میخ باید فشار مربوطه را آزمایش کرد– شکل زیر را ببینید. بهترین نتیجه با استفاده از یک میخ کوب بادی کوچک با قابلیت تنظیم عمق رانش حاصل می شود.

استفاده از چکش معمولی به هنگام ضربه چکش به چوب، خطر شکاف­خوری را افزایش می دهد. باید 2 الی 3 میلی متر پایانی میخ را با یک پانچ بکوبید.

خوب

نحوه صحیح میخ ترمووود

نحوه صحیح میخ ترمووود

شکل 5-1- تصویر فوق عمق صحیح نفوذ میخ را نشان می دهد. عمق صحیح نفوذ حدود 1 میلی متر پایین تر از سطح قطعه می باشد.

 

 

انواع میخ

برای اینکه خطر تغییر رنگ چوب کاهش یابد، میخ های ضدزنگ باید استفاده گردد. اما، حین استفاده از میخ کوب بادی، میخ های گالوانیزه مناسب هستند زیرا در این روش تماس فلز با فلز صورت نگرفته و سطح گالوانیزه را نمی شکند. همچنین در صورت کاربرد تاپ کوت بر پوشش نما، میخ های گالوانیزه بهتر از همه است. برای جلوگیری از  شکاف خوری، میخ های با سر بیضی کوچک مناسب ترین میخ ها هستند.

انواع میخ ترمووود

انواع میخ ترمووود

شکل5-2- برخی از انواع میخ های مناسب، میخ با سر بیضی کوچک که بالاتر از همه قرار دارد بیشتر از بقیه توصیه می گردد.

 

پیچ کاری

از قبل مته زدن (نزدیک به دو سر قطعه) و خزینه دار کردن ضروری است (درست مانند کار کردن با  چوب پهن­برگ، MDF، (یا مصالح شکننده دیگر). پیچ های استنلس استیل با سرهای خزینه دار مناسب ترین پیچ برای مصارف بیرونی یا محیط های مرطوب دیگر می باشند. پیچ های دندانه درشت نیز دارای بهترین قدرت نگهداری هستند. پیچ های خودرو قابل استفاده در ترمووود بدون نیاز به مته کاری هستند.

پیچ کاری ترمووود

پیچ کاری ترمووود

شکل 5-3- پیچ خودرو

 5-7- تیمار صنعتی سطح چوب

بر اساس یک قانون کلی، ترمووود از نظر زیرساخت تیمار سطح هم سنگ چوب معمولی است. گرچه، فرایند ترمووود بر برخی از ویژگیهای مرتبط با تیمار سطح تأثیر می گذارد. کاهش رطوبت تعادل چوب، پایداری آنرا بهبود بخشیده که به نوبه خود سبب کاهش ترک و لایه­لایه­شدن پوشش سطح در شرایط متغیر محیطی می گردد. محصولات پایه آبی تیمار سطح نیازمند اندکی زمان خشک شدن یا جذب طولانی­تر می باشد زیرا ظرفیت جذب آب ترمووود به همراه میزان رطوبت­تعادل کاهش یافته است. از آنجا که دمای بالای فرآیند تیمار رزین چوب را به کلی می­زداید گره­ها ضرورتاً نیاز به اقدامات خاصی طی تیمار سطح ندارند.

مواد پایه روغنی هم با ترمووود و هم با چوب عادی سازگار هستند. رنگ­های خشک شونده با اشعه ماوراء بنفش، لاک­الکل­ها، همچنین روغن­ها و واکس­ها نتایج خوبی را نشان داده­اند.

بدون تیمار سطح، سطح ترمووود همانند سطح چوب تیمار نشده عمل می کند. به سبب اشعه ماوراء بنفش موجود در آفتاب، رنگ سطح به خاکستری می گراید و ترکهای میکروسکوپی بر روی آن شکل می گیرد و در طول زمان سطح پیر شده و ظاهری کهنه به خود می­گیرد. برای حفظ رنگ اولیه و کیفیت سطح، تیمار سطح توصیه می شود. اگر رنگ آستری به صورت دستی مالیده شود، بهترین نتایج تیمار سطح با استفاده از رنگهای پایه روغنی بدست می آید. اگر چوب فرستاده شده به محل نصب آستری خورده باشد، تاپ­کوتهای مربوطه را می­توان بدون هیچ مشکلی با یک قلم و با استفاده از رنگ پایه روغنی یا پایه آبی (بسته به نوع آستری و توصیه سازندگان) استعمال کرد.

برای اجتناب از تغییرات رنگ، باید ماده تیمار حاوی رنگ دانه باشد. در اغلب موارد، تیمار سطح با یک محافظ شفاف چوب که رنگدانه قهوه ای به آن افزوده شده تا حتی الامکان با رنگ اولیه ترمووود هماهنگ باشد انجام می­­ گیرد. معمولا حاصل این تیمار دارای ظاهری نسبتا تیره­تر است. تیمار های سطحی متفاوت فواصل نگهداری متفاوت دارند. هر چه بیشتر رنگدانه استفاده شود فاصله نگهداری طولانی تر است. در صورت مصرف رنگ مات، رنگ و طرح اولیه ترمووود پنهان و نامعلوم می شود.

پیشنهاد می شود که قبل از نصب، یکبار چوب را تیمار سطحی کنیم سپس بعد از نصب نیز تیمار نهایی صورت گیرد. اگر محصولات تیمار پایه روغنی گیاهی برای کاربردهای در معرض قارچها مورد استفاده قرار گیرد توصیه می­گردد که محصولات حاوی ترکیبات ضد قارچ استفاده شود.

در اجرای تیمار سطح ترمووود ، دستورالعمل­های تولیدکنندگان محصولات تیمار سطح همواره باید انجام گیرد.

 

 

ترمووود در نیمکتهای سونا

به سبب طبیعت بسیار بهداشتی، رنگ، و کاهش هدایت گرمایی، ترمووود ماده مناسب و خوبی برای نیمکت های سونا است. گرچه، سیکل های سریع خشک و تر شدن در فضای پر حرارت می تواند سبب  شکاف خوری سرهای نیمکتها شود. جهت پرهیز از این مشکل، توصیه می گردد که دو سر آنرا با روغن، واکس یا لاک الکل بپوشانید.

نگهداری محصول

به حکم تجربه، تیمار سطح با رنگ شفاف حاوی رنگدانه حد فاصل نگهداری در مقایسه با محصول تیمار بدون رنگدانه دو یا سه برابر می شود. وانگهی، حد فاصل نگهداری رنگهای مات دو برابر حد فاصل رنگهای شفاف حاوی رنگدانه می باشد.آب و هوا و محیط تأثیر بسیار مهمی بر طول عمر تیمار سطح دارد. اشعه فرابنفش خورشید و رطوبت مشکلات اصلی هستند که باید با تیمار سطح بر آنها فائق آمد این عوامل بدین شکل دخالت دارند که مثلا ضلع جنوبی ساختمان بیش از ضلع شمالی آن احتیاج به نگهداری دارد.

افزون بر این، تیمار سطح ساختمانها در آب و هوای قاره ای دارای طول عمر بیشتری نسبت به ساختمانها در مناطق ساحلی هستند.

جهت تضمین حداکثر کارایی پوشش و اجتناب از صدمات، باید هر ساله سطوح را بررسی و تمیز نمود و با مشاهده هر نقصی فورا آنرا تعمیر کرد. در صورت دسترسی باید همیشه به دستورالعمل های ویژه نگهداری تولیدکننده رنگ مراجعه کرد.

 

5-8- محافظت در برابر آتش

ترمووود (حاصل از کاج) نتایج خوبی در آزمایش های مقدماتی کند کردن آتش نشان داده است که دلیل آن فقدان رزین در ترمووود است.

5-9- حمل و ذخیره ترمووود

5-9-1- عمومی

ترمووود را باید در مکانی خشک انبار نمود. از آنجاییکه دمای خاصی برای ذخیره سازی مورد نیاز نیست، انبارهای سرد جزء مکانهای مناسب هستند. روی محصول ترمووود را باید به دقت پوشاند یا آنرا در انبار پوشیده­ای ذخیره کرد.

بسته ها را باید به طور افقی با تعدادی کافی تکیه گاه (حمال) زیر بسته ها ذخیره کرد تا از انحنای الوارهای زیرین جلوگیری نمود. بسته ها باید بدون تماس با زمین انبار شوند.

پیش از استفاده یا کارهای دیگر از قبیل چسب کاری و یا تیمار سطح، باید جهت تنظیم رطوبت ودمای محصول بر حسب توصیه های تولیدکننده زمان کافی داد. هنگامی که بسته های ترمووود با یک جرثقیل، لیفتراک یا وسیله­ای مشابه بالا برده می­شوند چنگک ها باید با حداقل فاصله از یکدیگر تنظیم شوند زیرا مقاومت خمشی ترمووود کمی کاهش یافته است. بسته ها را تا پیش از مصرف نباید باز کرد.

 

5-9-2- حمل پسماندها و دور ریختنی ها

ترمووود یک محصول چوبی طبیعی و بدون هیچگونه افزودنیهای شیمیایی می باشد. پسماند ترمووود پیش از چسب کاری و رنگ کاری را می توان مانند هر پسماند چوبی تیمار نشده حمل و جابجا کرد.

ترمووود را می توان سوزاند که حدود 30% کمتر از چوب تیمار نشده انرژی تولید می­کند زیرا عمده مواد استخراجی حاوی انرژی در فرآیند تیمار حرارتی از چوب خارج شده است. ترمووود با شعله کوچکتری می­سوزد و به علت مقدار رطوبت تعادل کمتر چوب یعنی خشک بودن آن، معمولا قابلیت اشتعال بهتری دارد. اختلاف عمده­ای بین ترمووود و چوب معمولی از نقطه­نظر ترکیبات موجود در دود موجود نیست.

خاک اره ترمووود ، در صورتیکه با خاک اره چوب معمولی مخلوط شود گلوله کردن و آجرک سازی از آن امکان پذیر است. به علت خشکی ترمووود و فقدان رزین در آن، برای نگهداری ذرات گلوله نیاز به خاک اره چوب معمولی است. ترمووود را می توان دفن کرد زیرا غیر سمی است.

 

 5-10- ایمنی و بهداشت

از نظر ایمنی و بهداشت تفاوت برجسته­ای بین ترمووود و گونه­های معمولی سوزنی­برگان و پهن­برگان وجود ندارد. ولی همچنان دو اختلاف قابل تشخیص است: بو و غبار چوب حین فرآوری ترمووود .

ترمووود بوی دودمانندی دارد که احتمالا ناشی از ترکیبات شیمیایی به نام فورفورال می باشد. گرچه به راحتی حواس آدمی این بو را تشخیص می­دهد و بنظر می­آید که قوی تر از چوب تیمار نشده باشد اما بوی ترکیبات آلی فرار ناشی از ترمووود فقط کسری از بوی کاج معمولی است.

هیچگونه مواد سمی و زیان آوری در ترمووود پیدا نشده است. حتی ترمووود را بطور آزمایشی جایگزین استخوان پا کرده­اند. ولی در صورتیکه تراشه­ای از ترمووود داخل پوست برود باید هرچه سریعتر مانند یک چوب معمولی آنرا بیرون کشید.

در غبار ترمووود اندازه ذرات کمی ریزتر از ذرات غبار چوبهای معمولی می باشد. اندازه این ذرات  قابل مقایسه با غبار MDF (با دانسیته پایین تر) یا چوب پهن­برگ است. گردوغبار آن می تواند سبب مشکلاتی برای افراد مبتلا به آسم گردد. به دلایل فوق الذکر، فرد باید توجه خاصی به استفاده از یک سیستم غبار گیری مناسب مبذول دارد. اگر سیستم غبارگیر کافی نباشد، یک ماسک ضدغبار باید مورد استفاده قرار گیرد.

هنگام چسب کاری یا رنگ کاری ترمووود ، همواره از دستورالعمل های ویژه ایمنی و بهداشت تولیدکننده چسب یا رنگ تبعیت کنید.

 

6– سوالات به کرات مطرح شده و پاسخ آنها

1- آیا می­توان گونه­های مختلف چوب را تیمار حرارتی کرد؟

تولید و استفاده از گونه های سوزنی­برگ و پهن­برگ از قبیل کاج، نوئل، توس، و صنوبر نتایج بسیار مثبت به بار آورده­اند.

2- عمر ترمووود چه قدر است؟

گرچه مدرکی حاکی از تجربه طویل­المدت از مصرف ترمووود هنوز دردست نیست، ولی آزمایشها نشان داده­اند که مقاومت این محصول در برابر پوسیدگی خیلی عالی­تر از سوزنی­برگان تیمارنشده و برابر بسیاری پهن­برگان استوایی است. وانگهی، ثبات ابعاد خوب، طول عمر چوب را افزایش می­دهد. عمر خدمات می­تواند تحت تأثیر عوامل بسیاری غیر از مقاومت در برابر پوسیدگی فراگیر مانند سطح نگهداری، به ویژه برای تیمار سطحی، و فرسودگی و گسستگی کلی باشد.

3-گارانتی محصول چیست؟

گرچه گارانتی ویژه­ای برای محصول وجود ندارد، ولی آزمایشهای هدایت­ شده توسط انستیتوهای متعدد و مستقلٍ پژوهش نتایج مثبت در مورد دوام محصول را نشان داده­اند.

4- چرا ترمووود علیرغم خروج رزین و مواد استخراجی تا این حد مستحکم و با دوام است؟

استحکام ترمووود متکی به تغییراتی در ترکیبات شیمیایی چوب است. همی سلولز (ترکیبات قندی)  چوب از بین رفته و ماده­ای برای تغذیه قارچ باقی نمی ماند.

5- آیا این فرآیند شامل افزودن هیچگونه ماده شیمیایی نیست؟

هیچگونه افزودنی شیمیایی در فرآیند تولید استفاده نمی­شود؛ فقط انرژی و بخار مورد نیاز است.  بنابراین، پس از پایان عمر ترمووود می­توان مانند چوب معمولی از آن استفاده کرد یا آن­را دور ریخت.

6- آیا می­توان ترمووود را در تماس با زمین استفاده کرد؟

نتایج نشان داده­اند که ترمووود حتی در تماس با زمین پوسیده نمی­گردد، اما هنگامی که بطور ثابت  در آب یا در تماس با خاک باشد، به علت واکنشهای شیمیایی معینی خواص استحکامی خود را از دست می­دهد. مکانیسم­های مربوطه هنوز ناشناخته هستند و تحقیق بیشتری ضرورت دارد. به همین خاطر توصیه می­گردد که از ترمووود در تماس با خاک استفاده نشود.

7- چه نوع تیمار سطح برای استفاده در فضای بیرونی مورد نیاز است؟

می­توان ترمووود را بدون تیمار سطح در فضاهای بیرونی استفاده­کرد اما این کار منجر به خاکستری شدن و تنش سطح آن همانند چوب معمولی می­شود. نوع مطلوب تیمار سطح با کاربرد نهایی مصرف تغییر می­کند. محصولاتی که نیاز به حفظ ظاهر و رنگ اولیه ترمووود را دارند، باید با رنگ شفاف حاوی مقداری رنگدانه قهوه­ای تیمار شوند.

 

8- آیا بوی ترمووود زیان­آور است؟

آزمایشها نشان داده­اند که هیچ بوی مضری از ترمووود متصاعد نمی­شود، اما ممکن است این بو خوشایند همگان نباشد.

9- آیا این بو از بین می­رود؟

در صورتیکه تیمار سطح در مورد محصول ساخته شده از ترمووود بکار گرفته شود، این بو از بین رفته و باز نخواهد گشت. اگر ترمووود بدون تیمار سطح استفاده شود، بوی آن به مرور کاهش یافته و به سطحی می­رسد که دیگر قابل توجه نیست به جز وقتی که از فاصله خیلی نزدیک استشمام شود.

10- آیا ترمووود قابل چسب­کاری است؟

تجربیات عملی نشان داده­است که چسب کاری ترمووود با انواع چسبها ممکن است. اگر چسبهای پایه آبی مانند چسب PVAc استفاده شود، ظرفیت کاهش یافته جذب آب توسط ترمووود در جایی که که زمان خشک شدن مد نظر باشد باید به حساب آید. به ویژه در مورد PVAc از دستورالعمل های ویژه تولیدکننده چسب برای تولید و استفاده آن با ترمووود همیشه باید پیروی شود.

11- آیا می توان ترمووود را در ساختارهای متحمل بار استفاده کرد؟

تاکنون، اکثر آزمایش­های استقامت با قطعات کوچک و بی­نقص انجام گرفته­اند. آزمایشهای دیگری با قطعات آزمایشی بزرگتر با تعداد و انواع مختلف گره ضرورت دارد. به علت اطلاعات ناکافی، پیشنهاد می­کنیم که در حال حاضر از ترمووود برای ساختارهای با اهداف تحمل بار استفاده نشود.

  شرکت MexWood نماینده رسمی شرکت HJT-Holz فنلاند در ایران مجموعه ای جوان و پرانرژی است که با داشتن مدیریت و پرسنلی مجرب و متخصص در زمینه چوب های ترمو میتواند بهترین مشاور در خصوص تهیه محصولات چوبی باشد. این مجموعه با دقتی کم نظیر و با پشتوانه چندساله در زمینه اجرای چوبهای ترمووود میتواند کمک شایانی در خصوص انتخاب و اجرای هرگونه طرحی از سوی شما مشتریان عزیز باشد.
  دفتر مرکزی: سعادت آباد، علامه جنوبی، بالاتر از کوچه ۲۸ پلاک ۸۰، ساختمان علامه،طبقه۴ واحد۴
  تلفن: 88567624-021

  سبد خرید